Biber Gazı Etkileri ve Zararları
15 Mayıs 2024

Biber Gazı Etkileri ve Zararları

Biber gazı, şeklinde malum OC acı biberlerden ele geçirilen bir yağdır. Bu yağ organik çözücüde eritildikten ardından sıvının buharlaştırıldığını ve geride mum kıvamında bir madde kaldığını vurgulayan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ege Özgentaş, kamuoyunun genel şeklinde " biber gazı " diye adlandırdığı bileşik ile ilgili şu verileri verdi: " Biber gazının ismi 'Oleoresincapsicum'dur. Kısacası OC şeklinde adlandırılan bu mumsu madde içerisinde bulunan kimyasallar kullanılan nebat çeşidine yönelik fark gösterdiğinden kullanılan her biber gazının tesirinin aynı olmasıdır. OC itici bir gaz içinde değişik yoğunlukta hazırlanır ve basınçlı şeklinde kapsül, tüp ya da spreylere doldurulur.

Gözleri yaşartan gazların bilinen etkileri nelerdir?
 • Gözlerde yaşarma, yanma, ağrı, göz kapaklarını açamama, bazen belli bir süre körlük
 • Deride kızarıklık, yanma ve tahriş duygusu. Çok fazla yüksek dozda temas edildiğinde yanık
 • Burun ve boğazda yanma, kuvvetli burun akıntısı, hapşırma, öksürük, soluk darlığı, göğüste sıkışıklık duygusu. Astım ve KOAH hastalarında solunum yetmezliği
 • Tansiyon yükselmesi
 • Bulantı, öğürme, baygınlık duygusu, ishal, baş ağrısı
 • Titreme, panik atak, anksiyete, ajitasyon
Biber gazının etkisini belirleyici faktörler
 • Etken maddenin yoğunluğu
 • OC'nin eritildiği itici ortam (Alkol/içki ya da eter bazlı olanlar göz amacıyla diğerlerine yönelik ek olarak zararlıdır)
 • OC'nin hangi güçte püskürtüldüğü (Basınçlı tüpten)
Çok nadir de olsa biber gazına maruz kalmak ölümle sonuçlanabilir. İleri yaşlardaki kişilerde, kalp hastalarında ya da solunum yolları sorunu hayatını sürdüren bireylerde bu riziko yüksektir. Vefat sebepleri içinde çoğunlukla boğulma bulunmaktadır.

İstenmeyen etkileri nelerdir?

Biber gazıyla bir defa temas sağlanmış ise etkiler sıhhatli insanlarda bir zaman ardından sekel bırakmadan kaybolur. Fakat bu gaza çok fazla sayıda maruz kalındığında göz ve deride kabul görmeyen etkiler glokom, katarakt, göz içi kanama, gözün şeffaf tabakasında ülser, dermatit, surat ödemi, şu anki deri rahatsızlığının bir ek olarak nüks etmesi görülebilmektedir. KOAH ve astım benzeri akciğer hastalığı olanlarda bir defa temas dahi ölüme sebep olabilir. Göz yaşartıcı gazlar hamilelerde az ve erken doğum rizikosunu arttırmaktadır.

Biber gazının etkisinde kalınırsa neler yapılmalıdır?

Mümkünse o ortamdan terk etmek ve temiz havada bulunmak gerekmektedir. Deri yanması ve kaşınması var ise bu bölgedeki elbiselerin çıkartılarak temas bölgesinin su ve sabunla yıkanması faydalı olabilmektedir. CS kullanılmış ise su mahaline hafif alkali bir solüsyon (%6 sodyum bikarbonat, %3 sodyum karbonat ya da %1 benzalkoniumklorid) kullanılmalıdır. Biber gazını kullanmış ise iletişim lens anında çıkartılmalı, gözler bol su ya da serum fizyolojik ile 15 dk yıkanmalıdır. Ağrının giderilmesinde, alüminyum hidroksit, magnezyum hidroksit ve simetikon içerir süspansiyonların (Antiasit ilaçlar) deriye uygulanmasının faydaları gösterilmiştir. Göz yaşartıcı gazlar düşünüldüğü civarı zararsız değildir ve tümünün tesiri ayni değildir. Bu nedenle:
 • Güvenlik güçlerimiz kullandığı Gösteri Muayene Ajanının kimyevi yapısı (CS, CN, OC ya da yabancı bir madde) ve konsantrasyonunu kamuya açıklamalıdır.
 • Güvenlik güçlerimiz bu kimyasalları uzak olmayan mesafeden göz, burun ve ağız içerisine sıkmamalıdır.
 • Güvenlik güçlerimiz bu kimyasalları kapalı ve kaçma ihtimali kolay değil meydana gelen bölgelere sıkmamalıdır.
 • Güvenlik güçlerimiz bu kimyasalların tesiri altındaki bireylerin solunum sıkıntısı, belli bir süre körlük, belli bir süre felç ve belli bir süre bilinç kaybı sebebi ile kendisini koruyamaz vaziyette ve çaresiz olabileceğini dikkate almalıdır.
 • Bu kimyasallara maruz kalanlar en kısa zamanda kimyasalın bulundukları kısımdan ayrılmalı ve tekrarlayan temaslardan kaçınmalıdır.
 • Uzun süre bu kimyasallar ile temasta kalanlar kontak lens ve giysilerini en azından kimyasallardan tamamıyla arındırmadan kullanmamalıdır.
 • Kimyasallar popüler fizyolojik hasar yaptığından mekanik şeklinde ek hasar verilmesinden kaçınılmalıdır.
 • Kimyasallar ile temasa geçmiş kişilerden eskiden hastalığı olanlar ve 15-20 dakikada belirtilerde düzelme olmayanlar hastaneye kaldırılmalıdır.

Biber Gazı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Biberli Lor Tarifi ve Malzemeleri

Biberli Lor Tarifi ve Malzemeleri

Dolma Biber Tarifi ve Malzemeleri

Dolma Biber Tarifi ve Malzemeleri

Kıymalı Biber Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Kıymalı Biber Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Kırmızı Biber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Biber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biberli Tuzlu Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Biberli Tuzlu Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Biber Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Biber Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Biberli Domates Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Biberli Domates Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Biberli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Biberli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Biberli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Biberli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Biber Tohumu Ekimi ve Bakımı

Biber Tohumu Ekimi ve Bakımı

Biber Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Biber Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Biberli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Biberli Kek Tarifi ve Malzemeleri