Biber Tohumu Ekimi ve Bakımı
20 Haziran 2024

Biber Tohumu Ekimi ve Bakımı

Biber tohumu, genellikle ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında dikilmesi tavsiye edilmektedir. Tohumun kalitesi ve ekimi, hasadın verimliliği açısından oldukça önemlidir. Biber tohumu ekim derinliği 0.5-1 cm, sıralar üzeri mesafe 30-40 cm ve sıralar arası mesafe ise 45-75 cm arasında olmalıdır. Eğer biber fidesi kullanılacaksa, ekim aralıkları biber tohumu ekim aralıklarına oranla aynı olabilmektedir.

Biber tohumlarını ekmeden önce, 1 gün su içerisinde veya nemli bir bez içerisinde bekletmek çimlendirme oranını artırmaktadır. Toprak sıcaklığının 10 derece olması yeterlidir. Biber tohumları, bir kap içerisinde veya viyollerde çimlendirilmelidir. Kabın veya viyolün üst seviyesine 1 cm kala, ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurulmalı ve fısfıs yardımı ile nemlendirilmelidir. Daha sonra biber tohumları yerleştirilerek geriye kalan kısım aynı toprakla doldurulmalıdır.

Doldurma işlemi bittikten sonra yüzey toprağı fısfıs yardımı ile tekrar nemlendirilir ve şeffaf bir naylon yardımı ile üzeri kapatılır. Zaman zaman toprağı fısfısla nemlendirmeye devam edilmelidir. Tahmini biber tohumlarının çimlenmesi 12-20 gün arasında gerçekleşmektedir. Biber tohumları çimlenmeye başladığı zaman şeffaf naylon kaldırılmalı ve doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Biber tohumları fide şekline geldiğinde, yaklaşık 4-5 cm olduğunda bahçeye veya daha büyük bir saksıya dikimi yapılabilir.

Açık Arazide Çimlendirme

Açık arazide çimlendirmek de mümkündür ve çimlendirilecek toprak öncelikle işlenmelidir. İşlenmiş olan toprağa biber tohumları yerleştirilir ve üzerine ince elenmiş toprakla 0.5-1 cm aralığında kapatılır. Toprak üstü şeffaf bir naylon ile kapatılır. Periyodik olarak toprağı nemlendirme işlemi yapılmalıdır. Çimlenme tahmini 15 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Biber yetiştirmek oldukça keyifli hale gelmektedir, özellikle ilk kez biber tohumundan biber yetiştirmek isteyenler için ekim yapan kişiyi ödüllendiren bir bitki türüdür.

Biber Türleri ve Özellikleri

Pek çok türü ve pek çok renkte biberler veren çeşitleri bulunmaktadır. Çoğu zaman çok yıllık olan biber ailesinin bu minyatür meyveler veren türü, sıklıkla Bonsai uygulamaları da yapılarak saksıda minyatür ağaç şekline dahi sokulabilmektedir. Her geçen yıl budamalar ve şekillendirmeler ile saksıda fazla bakım istemeden geliştirilebilir. Aynı zamanda süs biberleri, renkli ve alaca yapraklı oluşu ile çok güzel peyzaj bitkileri olmaktadır.

Biber bitkisi, hemen hemen her türlü toprakta yetişen bir bitkidir ve verimli, geçirgen topraklarda çoğalmaktadır. Biraz güneş, hemen çiçeklenmesine ve parlak renkli meyvelerini vermesine neden olmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yoğurt Limon Pul Biber Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Limon Pul Biber Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Biberli Tavuk Sote Tarifi ve Malzemeleri

Biberli Tavuk Sote Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Etli Biber Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Etli Biber Dolması Tarifi ve Malzemeleri